Od roku 2018 hradí zdravotní pojišťovny očkování 13-letých hochů proti  lidskému papilomaviru HPV.

Informace o očkování obdrží rodiče při preventivní prohlídce ve 13 letech.

U hochů stejně jako u dívek je mezi 13. a 14. rokem věku plně hrazená vakcína CERVARIX ( proti 2 typům HPV). Vakcína SILGARD (proti 4 typům HPV) a nová vakcína GARDASIL ( proti 9 typům HPV) jsou hrazeny ve výši základní vakcíny. Doplatek u vakcíny Silgard ja 200 Kč, u vakcíny Gardasil 1900 Kč. Očkovací schéma zahrnuje 2 dávky v rozmezí 6 měsíců.

Je možno očkovat i děti  let a dospělé za plnou úhradu.

Infekce HPV může mít vážné následky u žen i u mužů, prevence je nejefektivnější forma péče o zdraví, to zejména platí u onkologických onemocnění.

Novinky v očkování proti meningokoku typu B

Invazivní meningokoková onemocnění patří k neobvyklým, ale velmi závažným onemocněním.

Rizikovou skupinou pro výskyt nemoci jsou kojenci a děti od 1 do 4 let, adolescenti a mladší dospělí.

Bakterie meningokoka osídlují nos a krk a mohou se šířit s jedné osoby na druhou při blízkém kontaktu slinami, kašlem či kýcháním.Existuje 12 séroskupin bakterie Neisseria meningitidis a šest z nich (A,B,C,W,X a Y) může způsobit epidemii onemocnění. Většina případů v České republice byla v posledních letech způsobena kmeny séroskupiny B.

Od ledna 2018 je podle doporučení České vakcinologické společnosti možno očkovat děti již od 3 měsíců věku vakcínou BEXSERO.

Očkování není hrazeno zdravotní pojišťovnou, jedna dávka stojí asi 2500 Kč, zdravotní pojišťovny přispívají na očkování proti meningokokům  typu B až 2500 kč (o příspěvku je třeba se informovat u své zdravotní pojišťovny).

Děti do 6 měsíců se očkují 2 dávkami s přeočkováním za 6 měsíců.

Děti od 6 měsíců do 2 let se očkují 2 dávkami s přeočkováním za rok.

Děti od 2 let věku se očkují 2 dávkami bez potřeby přeočkování.

Od 1. 1. 2018 je k dispozici nová vakcína proti meningokoku typu B TRUMENBA pro děti od 10 let věku.

Aplikují se 2 dávky v intervalu 6 měsíců, při zvýšeném riziku onemocnění 3 dávky ( první 2 dávky v odstupu 1 měsíce, 3. dávka za 4 měsíce po druhé dávce). Cena jedné dávky je asi 2500 Kč, zdravotní pojišťovny přispívají na očkování až do výše ceny 1 dávky.

Očkování se doporučuje zejména dětem v rizikových skupinách: 

dětem provozujícím kolektivní sporty, mládeži na internátech  a členům rodin, které letecky cestují.