Doporučení při onemocnění v období epidemie

24.03.2020 08:33

Preventivně doporučujeme:

Nepřetěžovat organismus, každé oslabení činí tělo vnímavější k nákaze. Vyvarujte se fyzického přetížení, prochlazení, kontaktu s ostatními. Děti v žádném případě neberte s sebou do obchodu nebo do lékárny, od ostatních si vždy udržujte odstup, noste bezpodmínečně roušku. Také své děti na roušku zvykejte, aby se jí nebály, začněte formou hry.

Kratší procházky na čerstvém vzduchu v přírodě jsou vhodné, bez sdružování s ostatními.

Vyhneme se kontaktu s nemocnými lidmi, často si myjeme ruce, používáme desinfekční gel na ruce, zejména když přijdeme domů.

Dodržujeme spánkový režim, pitný režim a dbáme na zvýšený přísun vitamínů, hlavně vitamínu C a D. Imunitu můžeme podpořit např. imunoglukany, probiotiky, echinaceou, propolisem a homeopatiky. Užívejte přípravky denně, naučtě děti jíst zdravou stravu! Více informací k homeopatii a zdravé výživě naleznete na www.svethomeopatie.cz

Při příznacích onemocnění:

Začneme co nejdříve dodržovat režim nemocného, snažíme se zabránit dalšímu šíření nemoci.  

Základem léčebného režimu je klid na lůžku, zvýšený přísun tekutin ( bylinkové čaje, ředěné ovocné šťávy, minerálky), lehká strava ( vývary s libovým masem a vařenou zeleninou, ovoce, obilninové kaše), děti do jídla nenutíme. Sledujeme močení ( kvůli event. možné dehydrataci).

Při teplotě podáváme antipyretika ( léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu) v předepsaném dávkování na váhu dítěte. Při vysokých teplotách můžeme obě účinné látky ( paracetamol a Ibuprofen) podávat střídavě po 4 hodinách. Děti do 15 let nesmí Acylpyrin. Velmi dobrý efekt na snížení teploty mají fyzikální metody ( zábaly, omývání kůže žínkou, obklady na čelo).

Připravíme si léky na kašel, začínáme s léky na suchý dráždivý kašel, po 2-3 dnech přejdeme na léky na odkašlávání. 

Virozu s teplotou, kašlem a rýmou můžeme zvládnout doma. Pokud teploty trvají několik dní, kašel je spojen s dýchacími těžkostmi či bolestí, pokud jsou intenzivní bolesti hlavy, zvracení, bolesti břicha či vyrážka, volejte ordinaci lékaře. Pokud to bude možné, dávkování léků a další rady vyřešíme po telefonu. 

V neodkladných stavech - dušnost, teplota nad 40 st, febrilní křeče - je nutno neprodleně volat linku 155