Doporučení v období chřipkové epidemie

04.02.2020 19:30

Preventivně doporučujeme:

Nepřetěžovat organismus, každé oslabení činí tělo vnímavější k nákaze. Vyvarujte se fyzického přetížení, prochlazení, pobytu v přeplněných prostorách. Kratší procházky na čerstvém vzduchu v přírodě jsou vhodné.

Vyhneme se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledáváme společenské akce a místa se zvýšenou koncentrací lidí.Často si myjeme ruce, používáme desinfekční gel na ruce, zejména když vystoupíme z dopravního prostředku.

Dodržujeme spánkový režim, pitný režim a dbáme na zvýšený přísun vitamínů, hlavně vitamínu C a D. Imunitu můžeme podpořit např. imunoglukany, probiotiky, echinaceou, propolisem a homeopatiky. V období zvýšeného výskytu chřipky užívejte přípravky denně.

Při příznacích onemocnění:

Začneme co nejdříve dodržovat režim nemocného, snažíme se zabránit dalšímu šíření nemoci. 

Jste-li nemocní, nechoďte do školy, školky, do práce. Přecházením nemoci prodlužujete její průběh, riskujete vznik komplikací a nezodpovědně přispíváte            k šíření respiračních nákaz kolem sebe. Základem léčebného režimu je klid na lůžku, zvýšený přísun tekutin ( bylinkové čaje, ředěné ovocné šťávy, minerálky), lehká strava ( vývary s libovým masem a vařenou zeleninou, ovoce, obilninové kaše), děti do jídla nenutíme.

Při teplotě podáváme antipyretika ( léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu) v předepsaném dávkování na váhu dítěte. Při vysokých teplotách můžeme obě účinné látky ( paracetamol a Ibuprofen) podávat střídavě po 4 hodinách. Děti do 15 let nesmí Acylpyrin. Velmi dobrý efekt na snížení teploty mají fyzikální metody ( zábaly, omývání kůže žínkou, obklady na čelo).

Připravíme si léky na kašel, začínáme s léky na suchý dráždivý kašel, po 2-3 dnech přejdeme na léky na odkašlávání. 

Virozu s teplotou, kašlem a rýmou můžeme zvládnout doma. Pokud teploty trvají několik dní, kašel je spojen s dýchacími těžkostmi či bolestí, pokud jsou intenzivní bolesti hlavy, zvracení, bolesti břicha či vyrážka, tak navštívíme ordinaci lékaře. Návštěvu lékaře doporučujeme vždy u dětí do 1 roku a u chronicky nemocných pacientů.